Alkoholizm u kobiet – jak rozpoznać uzależnienie?

Udostępnij

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że alkohol to zdecydowanie jedna z najchętniej stosowanych przez Polaków używek. Od czasów PRL-u średnia ilość wypijanego przez nasz naród alkoholu cały czas wzrasta. Przeprowadzone badania wskazują na to, że obecnie statystycznie każdy Polak wypija przeciętnie 11 litrów czystego alkoholu w ciągu roku. W 2012 roku do picia alkoholu przyznawało się aż 90% respondentów. Jeśli natomiast chodzi o same kobiety było to 80% pytanych pań.Choć często alkoholizm kojarzony jest przede wszystkim z mężczyznami, coraz głośniej mówi się o tym problemie w kontekście kobiet. One również bardzo często cierpią z powodu choroby alkoholowej, ale czy w tym przypadku przebiega ona inaczej niż u panów?

Alkoholizm kobiet – różnica płci

W przeszłości wydawało się, że alkoholizm dotyczy wyłącznie mężczyzn, jednak teraz kobiety uzależnione od tej używki nie są już żadnym wyjątkiem od reguły. Różnice między płcami zacierają się w różnych aspektach naszej codzienności i nie inaczej jest w przypadku choroby alkoholowej. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy alkohol ma taki sam wpływ na kobiety, co na mężczyzn? Jak się okazuje nasze organizmy reagują na alkohol w odmienny sposób. Ze względu na inną fizjologię oraz działanie określonych hormonów kobiety z reguły upijają się znacznie szybciej niż panowie. Co więcej, damski organizm szybciej zaczyna też odczuwać skutki spożycia alkoholu. Warto też wspomnieć, że z powodu nadużywania alkoholu umiera aż 4 razy więcej kobiet niż mężczyzn.

W przypadku pijących pań powody picia mają często związek z odczuwanymi przez nie emocjami. Ciągły stres, niepokój, nerwowość i poczucia słabości, gdy nie są w stanie pogodzić ze sobą wszystkich swoich obowiązków często są na tyle przytłaczające, że jedynym ratunkiem wydaje się być sięgnięcie po alkohol. W wielu przypadkach również do picia popycha je samotność, która wydaje się być nie do zniesienia i rodzi mnóstwo negatywnych uczuć, które chcą one stłamsić. A gdy alkohol staje się ucieczką, bardzo szybko można się od niego mocno uzależnić.Warto też wspomnieć, że choroba alkoholowa w dużej części przypadków dotyka kobiety żyjące na co dzień z osobą uzależnioną, zarówno w przeszłości, jak i w dorosłym życiu. Statystycznie choroba alkoholowa rozwija się u kobiet w późniejszym wieku niż ma to miejsce w przypadku mężczyzn, ale jej skutki bywają znacznie poważniejsze.

Kobiecy alkoholizm – objawy

Objawy oraz styl picia u kobiet uzależnionych od alkoholu tak naprawdę w dużej mierze nie różnią się od tych obserwowanych u pijących mężczyzn. Choroba alkoholowa ma więc swój początek w momencie, kiedy któryś ze spożywanych przez kobietę trunków zaczyna łagodzić odczuwane przez nią negatywne emocje, pozwala jej zapomnieć o problemach i po prostu się odprężyć. Picie od czasu do czasu powoli przeradza się więc w nawyk, a ostatecznie w przymus. Tolerancja organizmu na przyjmowany alkohol zaczyna się zwiększać i normalne funkcjonowanie bez jego odpowiedniej dawki staje się praktycznie niemożliwe. W końcu kobieta przestaje kontrolować to, ile wypija, a ilość czasu pod ciągłym wpływem alkoholu znacząco się zwiększa.

Trzeba jasno podkreślić również, że kobiety są znacznie lepsze od mężczyzn w ukrywaniu swojego problemu alkoholowego. Odczuwają one znacznie większy strach przed przyznaniem się do uzależnienie i przez to też częściej spożywają alkohol w samotności. Kobiecie po prostu nie wypada się upijać, dlatego odczuwają one większy wstyd i obawy przed tym, jaką opinię na ich temat wyrobią sobie osoby z ich otoczenia. Trudniej jest im zatem również poprosić kogokolwiek o pomoc. Chociaż objawy choroby alkoholowej u kobiet i mężczyzn są więc praktycznie identyczne, uzależnienie w znacznie bardziej negatywny sposób odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym pań. Z tego względu też, kobiety zmagające się z alkoholizmem statystycznie mogą żyć aż o 15 lat krócej niż mężczyźni z tym samym problemem.

Alkoholizm u kobiet – jak go leczyć?

Leczenie choroby alkoholowej w przypadku kobiet i mężczyzn opiera się na zastosowaniu takich samych metod. Przebieg leczenia i wybór wspomnianych metod może być jednak nieco inny, gdyż jest on dopasowywany do indywidualnych potrzeb chorego. W przypadku uzależnienia przede wszystkim stosowane jest odtrucie alkoholowe oraz esperal, które wykazują podobne działanie. Ich efektem jest bowiem doprowadzenie do stałej i nieprzerwanej trzeźwości osoby uzależnionej. Skupiając się na różnicach w leczeniu można wspomnieć natomiast o terapii z psychologiem. W przypadku kobiet jest ona w większym stopniu skupiona na sferze emocjonalnej oraz przepracowaniu ich doświadczeń z przeszłości, które często mają ogromny wpływ na ich teraźniejszość. Taka terapia może mieć charakter indywidualny, jak i grupowy.

Najważniejsze w leczeniu choroby alkoholowej jest określenie problemu, który popycha kobietę do sięgania po alkohol. Następnie należy znaleźć jego rozwiązanie lub sposób radzenia sobie z nim - inny niż alkohol. Oczywiście wszystko to nie ma sensu dopóki sama kobieta nie przyzna się sama przed sobą do tego, iż ma problem z jego nadużywaniem. Zaakceptowanie choroby i pogodzenie się z tym, że może ona być negatywnie postrzegana przez otoczenie to pierwszy krok do jej pokonania. Dowiedz się więcej o lezeniu alkoholizmu na https://dezyderata.com/leczenie-alkoholizmu/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz