Białko młodości, czyli o kolagenie

Udostępnij

Problemy z układem trawiennym i krwionośnym, bolące stawy, więzadła i ścięgna, a może wiotka skóra? Jeśli borykasz się z którymś z podanych problemów, być może cierpisz na niedobór kolagenu w organizmie. Pomimo, ze kojarzy się on nam z powstającymi zmarszczkami i utratą jędrności skóry, może powodować również wiele innych dolegliwości.

Co to jest kolagen?

Kolagen występuje w organizmie stanowiąc aż 30% ludzkiego białka. Jest spoiwem, częścią tkanki łącznej, którego zadaniem jest łączenie komórek: chrząstek, skóry, kości. Jest naturalnie produkowany w organizmie, jednak w procesie starzenia się, jego ilość się zmniejsza. Najszybciej zmiany możemy zauważyć na szyi i twarzy w postaci pojawiających się zmarszczek. To kiedy zaczną pojawiać się objawy starzenia związane z niedoborem kolagenu, w dużej mierze zależy indywidualnie od każdego organizmu. Nie trzeba jednak godzić się na taką kolej rzeczy, dlatego jak najszybciej należy rozpocząć suplementację kolagenem, aby niedogodności związane z jego brakiem pojawiły się jak najpóźniej.

Niedobór kolagenu - jak rozpoznać

Kolagen potocznie bywa nazywany białkiem młodości i jest to bardzo trafne określenie. W związku z tym pierwsze objawy można zauważyć na skórze twarzy i szyi. Pojawiające się zmarszczki i utrata elastyczności skóry to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Dodatkowo, skóra przestaje być odpowiednio napięta i wymaga większego nawilżania, a powstałe rany goją się dłużej niż wcześniej. Kolagen odgrywa również bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu stawów. Gdy w stawach pojawiają się dolegliwości bólowe to pierwsze podejrzenie pada na niedostateczną ilość kolagenu. Nie dzieje się tak bez powodu, ponieważ kolagen cechuje się rozciągliwością i bierze udział w produkcji mazi stawowej, co wpływa na ich prawidłowe funkcjonowanie. Kolagen jest budulcem kości, dlatego jego odpowiednia ilość wpływa pozytywnie na zrastanie złamanych kości. Niezauważalnym na pierwszy rzut oka objawem wskazującym na niedobór kolagenu są pojawiające się problemy z krążeniem. Kolagen nie tylko pomaga kontrolować ciśnienie krwi, ale również wpływa rozluźniająco na naczynia krwionośne. Wpływa pozytywnie na poprawę krążenia, dlatego warto zadbać o jego odpowiedni poziom. 

Ciekawostki o kolagenie

1. W ludzkim organizmie jest prawie 30 rodzajów kolagenu.

2. Kolagen zapewnia młody wygląd. Jest kluczowym czynnikiem wpływającym na powstawanie zmarszczek i utratę jędrności i elastyczności skóry. 

3. Wytwarzany w organizmie podlega systematycznej i stałej wymianie. Rocznie w organizmie wymianie podlega około 3kg. 

4. Kolagen stanowi prawie 1/3 całkowitej masy białka w organizmie człowieka.

5. Najwięcej kolagenu znajduje się w skórze, chrząstkach i ścięgnach.

6. Słowo kolagen pochodzi z greckiego słowa "kolla", co oznacza klej. 

Czy warto suplementować kolagen?

Z niedoborem kolagenu w przypadku pojawiających się oznak starzenia na skórze można się pogodzić. Jednak, gdy pojawią problemy z bólami stawów lub z układem krwionośnym, jego niedobór może powodować już poważne konsekwencje zdrowotne. W takim przypadku nie ma wątpliwości, że o kolagen należy zadbać. Odpowiednia suplementacja za pomocą różnych form kolagenu, tj. tabletek, płynów, proszków czy kosmetyków pozwala zapewnić odpowiedni poziom kolagenu. Szukając sprawdzonych i najlepszych form kolagenu warto sprawdzić stronę https://www.kolagen.pl/, która oferuje kolagen różnego rodzaju, o sprawdzonej, najwyższej jakości. W sklepie znaleźć można kapsułki, żel, kosmetyki i wiele innych preparatów, których stosowanie zatrzyma proces starzenia się skóry i inne dolegliwości, które się pojawiają. 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz