Jaka jest różnica między rezonansem magnetycznym, a ultrasonografią i tomografią komputerową?

Udostępnij

Nowoczesne badania obrazowe takie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa i ultrasonografia są niezbędne dla współczesnej medycyny. Dzięki nim możemy zobaczyć wewnętrzną strukturę naszego ciała.

Nowoczesne techniki obrazowania, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, są niezbędne dla współczesnej medycyny. Dzięki nim pacjent może w sposób nieinwazyjny i bezbolesny zobaczyć wewnętrzną strukturę ciała. Pozwala to na szybką i trafną diagnostykę, wykonywanie badań przesiewowych oraz monitorowanie efektów leczenia. W przeszłości metody obrazowania radiologicznego nie były wystarczająco dokładne do diagnozowania nowotworów. Z tego powodu często wykonywano operację zwiadowczą. Dziś, dzięki rozwojowi diagnostyki obrazowej, tak drastyczny zabieg nie jest konieczny. Poprawia to znacznie komfort psychiczny i fizyczny pacjenta. Wyjaśnimy różnice pomiędzy poszczególnymi metodami obrazowania.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do diagnozowania problemów. Jest ona bardziej zaawansowana niż tradycyjny rentgen. Do badania używany jest tomograf, który jest połączeniem ruchomego stołu i aparatu przypominającego ogromny pierścień. Posiada on lampę rentgenowską z detektorami, która pozwala na wykonanie wielu zdjęć w różnych pozycjach. Po przetworzeniu danych przez program komputerowy tworzone są szczegółowe przekroje ciała każdego pacjenta w różnych płaszczyznach.

Bezpieczeństwo, wskazania i przeciwwskazania do badania

Organizm nie jest obojętny na promieniowanie rentgenowskie, które jest wykorzystywane do badań. Może ono uszkodzić DNA w jądrach komórek, a w niektórych przypadkach doprowadzić do powstania nowotworu. Badanie to wykonuje się tylko w ściśle określonych przypadkach. Nowoczesna technologia pozwala na zminimalizowanie ryzyka poprzez zastosowanie jak najmniejszej dawki promieniowania, zgodnie z zasadą ALARA (as low and reasonably achievable). O ile nie występują stany zagrażające życiu, nie zaleca się wykonywania tomografii komputerowej w czasie ciąży.

Tomografia komputerowa jest zlecana przez lekarza, gdy inne badania, takie jak USG lub RTG, są niewystarczające do zdiagnozowania problemu. W niektórych przypadkach, tomografia komputerowa może być wymagane.

  • udar mózgu
  • choroba płuc,
  • guzy w różnych częściach ciała
  • Choroby nerek i dróg moczowych
  • urazy wewnętrzne
  • Zmiany zwyrodnieniowe w układzie kostno-stawowym.

Badanie z użyciem kontrastu

Podanie kontrastu dożylnie może być konieczne w przypadku podejrzenia zmian naczyniowych, ognisk rozrostowych lub innych problemów naczyniowych, takich jak tętniaki lub skrzepliny, czy guzy. Środek kontrastowy stosowany w tomografii komputerowej zawiera jod. Jest on wydalany przez nerki. Istnieją również przeciwwskazania do jego stosowania.

  • Niewydolność nerek (wymaga oznaczenia klirensu kreatyniny przed badaniem).
  • nadczynność tarczycy,
  • Nadwrażliwość na środek do iniekcji

Pacjenci przyjmujący metforminę (doustny lek przeciwcukrzycowy stosowany w leczeniu chorych na cukrzycę typu 2) powinni zaprzestać jej przyjmowania w dniu badania. Powinni również zaprzestać jej przyjmowania 48 godzin później.

Jak działa rezonans magnetyczny?

MRI jest nieinwazyjną, wysoce specjalistyczną techniką obrazowania diagnostycznego. Fizyczne podstawy działania MRI są złożone. Wykorzystuje on silne pola magnetyczne i fale radiowe, które oddziałują na cząsteczki wody w tkankach. W przeciwieństwie do promieniowania rentgenowskiego nie mają one szkodliwego wpływu na organizm. Badanie to doskonale nadaje się do obrazowania.

  • tkanek miękkich,
  • stawy
  • Centralny układ nerwowy: mózg, rdzeń kręgowy i mózg.

Przeciwwskazania do rezonansu magnetycznego

Choć rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym, nie może być wykonywany u wszystkich pacjentów. Badanie odbywa się w silnym polu magnetycznym, dlatego nie zaleca się stosowania wszelkich urządzeń metalowych i elektronicznych, takich jak rozruszniki serca czy implanty słuchowe. Pole magnetyczne może również powodować urazy metalowych ciał obcych. Dlatego też nie należy wykonywać rezonansu magnetycznego w przypadku obecności metalowych odłamków, opiłków lub innych śladów mogących świadczyć o obecności takich ciał obcych. Przed przystąpieniem do badania konieczna jest konsultacja:

  • sztuczne zastawki,
  • Ortodoncja
  • implanty stomatologiczne
  • stabilizatory ortopedyczne.

Badanie można wykonać u kobiety w ciąży z wyjątkiem pierwszego trymestru, kiedy jest ono odradzane. To właśnie wtedy ciężarne powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie oraz zdrowie i rozwój płodu.

Istnieje możliwość, że podczas badania konieczne będzie podanie środka kontrastowego. W przeciwieństwie do innych preparatów do tomografii komputerowej zawiera on gadolin, a nie jod. Wiąże się to z mniejszym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.

Na czym polega badanie USG?

Ultrasonografia (USG), to metoda obrazowania narządów człowieka wykorzystująca zjawisko rozchodzenia się fal ultradźwiękowych w ośrodkach o różnych właściwościach fizycznych. Jest bezpieczna i dokładna, znajduje szerokie zastosowanie w medycynie ratunkowej i rutynowej diagnostyce.

Aparat ultrasonograficzny posiada głowicę, która emituje lub odbiera ultradźwięki. Są one następnie przetwarzane w czasie rzeczywistym i wyświetlane graficznie na monitorze. Dzięki temu lekarz może ocenić budowę i ruchomość narządów wewnętrznych, a także ich podatność na ucisk (np. podczas badania USG żył). Nowoczesny sprzęt często oferuje wiele trybów, które pozwalają badanemu na obrazowanie określonego obszaru ciała. Badanie USG Doppler pozwala zobaczyć przepływ krwi w naczyniach tętniczych i żyłach, a także umożliwia pomiar precyzyjnych parametrów związanych z krążeniem.

Istnieje wiele powodów, dla których warto korzystać z USG. Korzystają z niego lekarze wielu specjalności. Oto najczęstsze badania ultrasonograficzne:

  • Echokardiografia (USG serca)
  • USG jamy brzusznej
  • USG tarczycy,
  • USG ginekologiczne
  • USG piersi i węzłów chłonnych
  • USG żył szyjnych
  • USG żył kończyn dolnych
  • USG płodu,
  • USG stawów.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz