Czy wegetarianizm jest zdrowy? Jak sprawić, by wegetarianizm był zdrowszy?

Udostępnij

Wegetarianizm odnosi się do świadomej rezygnacji ze spożywania mięsa. W zależności od rodzaju, niektóre produkty mogą być wykluczone. Jaka jest różnica między weganizmem a wegetarianizmem? Jakie są zalety wegetarianizmu? Jak można przejść na wegetarianizm.

Co to jest wegetarianizm?

Wiele osób zastanawia się, jak zostać wegetarianinem w dobie zwiększonej świadomości społecznej dotyczącej ochrony środowiska i konieczności walki z globalnym ociepleniem. Zmiany klimatyczne są głównym czynnikiem wpływającym na produkcję zwierzęcą, zwłaszcza na fermach bydła na dużą skalę. W związku z tym nasuwa się pytanie: Czy wegetarianizm jest zdrowy? Rozważ zalety i wady wegetarianizmu, a także ryzyko związane z jego brakiem.

Bez względu na to, jaki rodzaj wegetarianizmu wybierzesz, dobrze zbilansowany posiłek wegetariański zapewni twojemu organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym żelazo, wapń i kwas foliowy. Niedobór w pożywieniu może być spowodowany związkiem zwanym kobalaminą lub witaminą B12.

Wiele osób mówi o licznych korzyściach płynących z wegetarianizmu. Wynikają one głównie ze zmniejszenia ilości nasyconych tłuszczów zwierzęcych i zwiększenia spożycia zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe. Możliwe jest także solidne spożycie owoców, warzyw oraz witamin i minerałów.

Aby ustalić, czy wegetarianizm jest zdrowy, należy najpierw wziąć pod uwagę fakt, że istnieje wiele jego rodzajów. Ważne jest, by znać różnice między nimi. Dieta wegetariańska musi zawsze opierać się na produktach pochodzenia roślinnego.

Rodzaje wegetarianizmu

  • Semiwegetarianizm jest najłagodniejszą formą wegetarianizmu. Wyklucza się mięso czerwone (wołowinę i wieprzowinę), baraninę, jagnięcinę i cielęcinę. Dozwolone jest natomiast mięso drobiowe, ryby i owoce morza.
  • Peskewegetarianizm to dieta, która eliminuje z jadłospisu mięso, drób, tłuszcze zwierzęce i żelatynę. Dopuszczalne jest spożywanie ryb i owoców morza.
  • Laktowegetarianizm - jest to dieta, która wyklucza z jadłospisu mięso zwierząt rzeźnych, ryby i owoce morza. Dopuszczalne jest spożywanie jaj i produktów mlecznych.
  • Laktoowowegetarianizm - to system żywieniowy, który zakazuje spożywania mięs, ryb, owoców morza, jaj i jajek. Dieta dopuszcza mleko i produkty mleczne (sery, jogurty, kefiry i maślanki).
  • Owowegetarianizm to forma wegetarianizmu, która wyklucza mięso, ryby, owoce morza i produkty mleczne.

Wegetarianizm polega na założeniu, że ryby, owoce morza, jaja i produkty mleczne są bezpieczne dla organizmu, jeśli chodzi o dostarczanie niezbędnych składników diety. Dostarcza on pełnowartościowego białka bez konieczności specjalnego przygotowywania posiłków.

Inną koncepcją jest fleksitarianizm. Opiera się ona na podstawowym modelu żywienia, który dopuszcza okazjonalne spożywanie mięsa. Dieta fleksitariańska jest zaliczana, obok diety śródziemnomorskiej i diety DASH, do najzdrowszych na świecie.

Owoce i warzywa

Wegetarianizm a weganizm

Weganizm jest radykalną odmianą wegetarianizmu. Weganie nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganie nie jedzą czerwonego mięsa, drobiu, ryb ani owoców morza. Weganizm nakłada również ograniczenia na stosowanie środków chemicznych i produktów codziennego użytku. Weganie używają wyłącznie wegańskich kosmetyków, nie noszą skórzanych ubrań, butów ani torebek. Nie stosują suplementów diety ani leków zawierających żelatynę. Troszczą się o ekologię i zrównoważoną uprawę, która szanuje środowisko naturalne. Weganie nie tolerują zwierząt, które zostały pozbawione swojego naturalnego środowiska. Popularna także staje się wegańska dieta pudełkowa.

Należy wspomnieć, że istnieje wiele rodzajów weganizmu:

  • Witarianizm to dieta, która nie dopuszcza obróbki termicznej produktów pochodzenia roślinnego. Surowa żywność to taka, którą się spożywa. Oznacza to, że z jadłospisu należy usunąć produkty, które nie nadają się do spożycia bez przygotowania kulinarnego (kasze, nasiona roślin strączkowych). Maksymalna temperatura, w jakiej można podgrzewać żywność, wynosi 40 stopni Celsjusza.
  • Frutarianizm to sposób odżywiania się wyłącznie owocami i warzywami, które spadły z drzew lub zostały usunięte z krzewów, na których były uprawiane. Ta dieta wegańska zabrania również obróbki termicznej w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza.
  • Freeganizm polega na jedzeniu żywności ze śmietników, które znajdują się w pobliżu sklepów spożywczych lub supermarketów. Freeganie nie przechowują żywności w sklepach. Jedzą owoce i warzywa wyrzucone przez innych ludzi. Ich spożywanie może być niebezpieczne, ponieważ często są to produkty przeterminowane i uszkodzone.
  • Wegetarianizm i weganizm odróżnia całkowita eliminacja produktów pochodzenia zwierzęcego. Skrajny weganizm może prowadzić do niedoborów składników odżywczych lub niedożywienia. Osoby, które są zainteresowane dietą wegańską, powinny najpierw skonsultować się z dietetykiem.
  • Bretarianizm to niebezpieczna filozofia, która często jest włączana do światopoglądu wegan. Bretarianizm to styl życia, którego celem jest wyeliminowanie wszelkiego pożywienia ze względu na jego zanieczyszczenie. Bretożercy przestają też pić wodę, ponieważ wierzą, że do przetrwania potrzebują energii słonecznej. Należy zaznaczyć, że teoria ta nie ma poparcia naukowego, a stosowanie się do jej zasad stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Wegetarianizm przynosi wiele korzyści

Jeśli szukasz informacji o tym, jak przejść na wegetarianizm, rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego niesie ze sobą wiele korzyści. Chodzi głównie o tłuszcze zwierzęce i mięso, które zawierają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Zły stan zdrowia często zmusza do zmiany nawyków żywieniowych.

Dobrze zbilansowana dieta oparta na produktach roślinnych charakteryzuje się wysoką gęstością składników odżywczych i niską wartością energetyczną. Osoby stosujące dietę wegetariańską nie mają problemów z utrzymaniem wagi. Dieta oparta na owocach i warzywach zawiera węglowodany złożone, witaminy i minerały. Jest ona również bogata w błonnik pokarmowy, który daje uczucie sytości i obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Dobrze zaplanowana dieta wegetariańska może przynieść wiele korzyści, w tym utratę wagi i lepsze zdrowie. Wegetarianizm w łagodnym wydaniu powinien być rozważany w przypadku osób otyłych i cierpiących na choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu krążenia.

Jak przejść na wegetarianizm?

Zanim zmienisz swoje nawyki żywieniowe, powinieneś najpierw odwiedzić lekarza. Zanim rozpoczniesz podróż z dietą wegetariańską, ważne jest, abyś wykonał podstawowe badania i ocenił swój stan odżywienia. Dietetyk jest doskonałym źródłem wsparcia i informacji, których potrzebujemy, aby przejść na wegetarianizm. Dowiemy się również, jak możemy wzbogacić naszą dietę, nie powodując żadnych niedoborów. Wbrew pozorom, dieta roślinna może być trudna do przestrzegania. Zawsze można powrócić do diety optymalnej, która zakłada umiarkowane spożycie mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie ma znaczenia, jaki model odżywiania wybierzesz, ważne jest, aby w Twojej diecie znalazło się dużo warzyw i owoców.

Zacznij od wyboru najbardziej restrykcyjnego wegetarianizmu.

Zastanów się nad fleksitarianizmem. W przypadku fleksitarianizmu łatwiej jest przestawić się na nowy styl odżywiania, jeśli jest mniej ograniczeń.

Dowiedz się więcej o najlepszych źródłach białka pochodzenia roślinnego.

Dieta wegetariańska, zwłaszcza taka, która wyklucza pełnowartościowe produkty białkowe, wymaga umiejętnego łączenia nasion roślin strączkowych i kasz, orzechów i innych produktów zbożowych.

Ważne są zdrowe tłuszcze.

Diety wegetariańskie mają właściwości prozdrowotne ze względu na zwiększone spożycie zdrowych tłuszczów, takich jak olej lniany i awokado, olej lniany i nasiona lnu, nasiona chia, orzechy i pestki.

Regularnie kontroluj swój stan zdrowia.

Przynajmniej raz na pół roku wykonuj kontrolne badania lekarskie. W razie pogorszenia stanu zdrowia lub samopoczucia zgłoś się do lekarza.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz