Soczewki kontaktowe – jakie wybrać, jak używać?

Udostępnij

Soczewki do oczu to coraz częściej wybór, na który decydują się osoby z wadami wzroku. Okulary oczywiście nadal wiodą pod tym względem prym, jednak szkła kontaktowe zyskują na popularności ze względu na swoją wygodę, użyteczność i funkcjonalność. Jeśli także zastanawiacie się na ich noszeniem, to w naszym artykule podpowiemy, jakie możecie wybrać soczewki i jak w praktyce wygląda ich używanie na co dzień.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób z najpowszechniejszymi wadami wzroku. W przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności wybierane są soczewki sferyczne, dla astygmatyków przeznaczono tzw. soczewki toryczne (o trochę innej budowie), zaś w przypadku starczowzroczności używa się soczewek multifokalnych, pozwalających na ostre widzenie w bliży, odległościach pośrednich i w dali.

Który rodzaj soczewek będzie odpowiedni dla was, dowiecie się w czasie wizyty u specjalisty od pomocy optycznych, czyli okulisty lub optometrysty. Badanie wzroku jest konieczne przed zakupem soczewek, są one bowiem zaliczane do produktów medycznych, a tych z zasady nie powinno się kupować bez konsultacji ze specjalistą w danej dziedzinie. Optometrysta nie tylko zidentyfikuje wadę wzroku, ale też upewni się, że faktycznie możecie nosić soczewki kontaktowe. Czasami, chociaż rzadko, zdarzają się przeciwwskazania, na przykład związane z alergiami, chorobami przewlekłymi czy chorobami oczu. Nie zawsze eliminują one całkowicie noszenie soczewek, czasami tylko wskazują konkretny ich typ – na przykład wykonane z hydrożelu albo tak zwane soczewki jednodniowe.

Soczewki jednodniowe i miesięczne

Szkła kontaktowe do oczu mogą być noszone w różnych trybach. Za najbardziej ekonomiczny wybór uznaje się soczewki miesięczne. Mogą one być używane przez do 30 dni od otwarcia hermetycznego opakowania, w którym są dostarczane. Rozróżniamy tu soczewki miesięczne dzienne i całodobowe. Dzienne zakładane są rano, a następnie noszone do wieczora, po czym zdejmowane. Soczewki całodobowe mogą być noszone w dzień i w nocy – co ciekawe, można w nich nawet spać. Taki przedłużony czas noszenia nie powinien trwać dłużej niż 4-5 dni, po których soczewki zaleca się zdjąć. Teoretycznie producenci dopuszczają nawet dłuższy okres, również do 30 dni bez przerwy, jednak z kolei optometryści sugerują, by dla higieny oka nie wydłużać aż tak bardzo czasu obecności soczewki na oku.

Co dalej dzieje się z soczewkami miesięcznymi po zdjęciu? Otóż należy umyć je w specjalnym płynie do soczewek, dzięki czemu usuwamy z ich powierzchni zabrudzenia i zanieczyszczenia. Następnie soczewki odkłada się, każdą osobno, do pojemniczków wypełnionych świeżym płynem do szkieł kontaktowych. Tam powinny spędzić od kilku do kilkunastu godzin, co pozwala zachować ich wartości użytkowe i trwałość materiału. Następnie soczewki ponownie są zakładane na oczy, z zachowaniem rzecz jasna 30 dniowego terminu ich używalności.

Soczewki jednodniowe nie wymagają pielęgnacji. Są zakładane rano, a następnie noszone przez do kilkunastu godzin (zgodnie ze wskazaniami producenta), po czym zdejmowane i wyrzucane. Są przez to droższe, ale też bardziej przyjazne i delikatne, co doceniają zwłaszcza osoby ze skłonnością do podrażnień oczu. Takie polecane marki, jak soczewki Johnson, oferują modele przeznaczone dla wszystkich najpopularniejszych wad wzroku. W tym również wyposażone w specjalne właściwości, jak filtr UV, technologię sztucznej łzy czy polecane osobom, które wyjątkowo dużo czasu spędzają przed monitorami i ekranami.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz