Jak wygląda manometria odbytu?

Udostępnij

​Wizyta u specjalisty zajmującego się końcowym odcinkiem układu pokarmowego często bywa odkładana. Wielu pacjentów obawia się rozmowy z lekarzem na temat swoich problemów wydalniczych. Jednak wszelkie zmiany okolicy odbytu mogą nieść ze sobą ryzyko rozwinięcia poważnego schorzenia. A im później, tym trudniejsze – i bardziej kosztowne – będzie jego leczenie. Aby pomóc oswoić lęk przed rozmową na „te tematy” przygotowaliśmy krótki poradnik. Odpowiadamy w nim, czym jest jedno z badań wykonywanych przez proktologa, manometria odbytu. Jak się do niej przygotować i czego się spodziewać? Sprawdź.

Manometria odbytu – co to jest?

Badanie określane również manometrią anorektalną jest wykonywane przez lekarza-specjalistę w celu diagnozy czynności zwieraczy odbytu. W jego trakcie sprawdza się poziom ciśnienia w odbycie i odbytnicy podczas działania mięśni. Badanie polega na umieszczeniu w końcowym odcinku jelita cewnika z balonem i stopniowym napełnianiu go powietrzem. Odpowiednia aparatura rejestruje wyniki pomiarów, które następnie analizuje lekarz. Manometria odbytu stosowana jest z uwagi na występowanie ciężkich zaparć lub nietrzymanie stolca.

Kiedy stosuje się manometrię odbytu?

Podobnie jak w przypadku większości badań specjalistycznych, również w przypadku manometrii anorektalnej potrzebne jest skierowanie wystawione przez lekarza, by móc wykonać je w ramach NFZ. W prywatnych placówkach wystarczy wcześniejsza konsultacja z lekarzem proktologiem. Wskazaniami do wysłania na badanie mogą być:

  • długotrwałe, uporczywe zaparcia;
  • problem z trzymaniem stolca;
  • wypadanie odbytnicy;
  • podejrzenie choroby Hirschprunga w przypadku dzieci;
  • podejrzenia uszkodzenia zwieraczy odbytu po zabiegach chirurgicznych.

Manometria odbytu może także zostać przeprowadzona w celu ocenienia sprawności odbytu i odbytnicy przed planowanym zabiegiem w tym obszarze. Po interpretacji otrzymanych wyników i wykryciu nieodpowiedniego ciśnienia lekarz jest w stanie postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przygotowanie badania – co trzeba wiedzieć?

Wielu pacjentów obawia się jakichkolwiek badań końcowego odcinka układu pokarmowego z uwagi na ból lub dyskomfort. Manometria odbytu jest badaniem bezbolesnym, chociaż wymaga pokonania swojej bariery wstydu. Dobrze jest pamiętać, że lekarz zajmujący się zawodowo tym obszarem przywykł już tego wykonywania tego badania. W razie nasilenia się niepokoju warto wybrać doświadczonego specjalistę, który dodatkowo będzie wsparciem w przełamaniu się.

Przed planowaną manometrią nie zaleca się stosowania specjalnej diety, zjedzenie posiłku dzień wcześniej raczej nie wpłynie na jej wynik. Czas powstrzymywania się od spożywania posiłków przed samym badaniem powinien wynosić około 3-4 godzin. Przed przeprowadzeniem manometrii warto spróbować się wypróżnić, jednak nie ma konieczności wykonywania lewatywy. Na krótki czas przed badaniem należy też odstawić leki wpływające na działanie mięśni odbytu i odbytnicy, a także środki przeczyszczające.

Manometria odbytu – przebieg

W gabinecie lekarz poprosi o położenie się na boku w pozycji, która umożliwi wprowadzenie do odbytu cewnika z balonikiem. Samo badanie i powiększające się narzędzie diagnostyczne może powodować niewielki dyskomfort. Osoba przeprowadzająca je poprosi o rozluźnienie i zaciśnięcie zwieraczy oraz symulację parcia. Lekarz będzie także zadawał badanemu pytania, które dotyczyć mogą jego odczuć w trakcie zmiany objętości balonika.

Możliwe komplikacje po manometrii odbytu

Badanie jest bezpieczne i stosunkowo dobrze tolerowane przez pacjentów. Wśród rzadkich powikłań wskazuje się krótkotrwały ból. Bardzo rzadko może wystąpić krwawienie lub perforacja odbytnicy. Po badaniu pacjent nie wymaga rekonwalescencji.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz