Hydromasaż - zalety masażu wodnego

Udostępnij

​Szybkie tempo życia, wiele godzin pracy w pozycji siedzącej, a także stres, sprawiają, że nasze mięśnie są bardziej napięte niż zwykle. Oddychamy nieregularnie i płytko, stajemy się nadpobudliwi, mamy problemy z koncentracją i cierpimy na bezsenność. Dlatego też nasze ciało potrzebuje relaksu. Jednym z najlepszych sposobów na odprężenie się jest hydromasaż. Jakie zalety ma masaż wodny?

Jak działa hydromasaż?

Masaż wodny jest jedną z najpopularniejszych metod związanych  z wodolecznictwem. Wykorzystuje ona zewnętrzne oddziaływanie wody na ciało. Skuteczność zabiegu uzależniona jest przede wszystkim od dwóch czynników - odpowiedniego ciśnienia wody i jej temperatury. Zazwyczaj cały zabieg odbywa się w specjalnej wannie lub mini basenie wyposażonym w dysze pompujące wodę nachylone pod różnym kątem. W zależności od wyboru sprzętu, jedno urządzenie może obsługiwać od 4 do 30 dysz.

Niezwykle istotny jest tutaj dobór właściwej temperatury wody. Ciało musi odczuwać jej działanie, ale nie powinno to powodować bólu ani dyskomfortu. Kąpiel w wodzie o temperaturze około 35 stopni Celsjusza jest odbierana przez większość osób jako przyjemna. Im bardziej temperatura wody podczas hydromasażu odbiega od tej wartości, tym mocniej bodźce oddziałują na organizm, a co za tym idzie - również na jego reakcję.

Warto dodać, że istnieją różne rodzaje masażu wodnego. Do najpopularniejszych zalicza się masaż wodno-powietrzny. Podczas jego trwania ciało masowane jest strumieniami wody połączonej z powietrzem. Inną metodą hydromasażu jest masaż perełkowy. Oddziałuje on mocno na ciało małymi bąbelkami powietrza. Stosowany jest zazwyczaj jako uzupełnienie klasycznego hydromasażu wraz z masażem ultradźwiękiem.

Jakie są wskazania do masażu wodnego?

Hydromasaż polecany jest osobom w każdym wieku, cierpiącym na różne schorzenia. Chętnie korzystają z niego ci, którzy dużą część swojego dnia spędzają w pozycji siedzącej lub stojącej. Masaż wodny pozwala zmniejszyć napięcie w mocno obciążonych mięśniach, a także złagodzić ból - zwłaszcza w obrębie karku i kręgosłupa.

Z hydromasażu korzyści odnoszą także te osoby, które cierpią na bezsenność i borykają się z migreną. Lecznicze działanie wody łagodzi bóle głowy, poprawia nastrój oraz wspomaga dobry sen. Oczywiście to nie są wszystkie zalety masażu wodnego. Może on być wykorzystywany jako uzupełnienie w leczeniu rwy kulszowej, zaburzeń trawienia, czy osteoporozy.

Hydromasaże znane są także ze swojego świetnego działania kosmetycznego. Pomagają one nawilżyć skórę i ujędrnić ją oraz pozbyć się różnych problemów skórnych. Wiele osób korzysta z nich w celu przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej i redukcji cellulitu, a także pozbycia się rozstępów. Z kolei kobiety po porodzie decydują się na serię masaży wodnych ze względu na to, aby przywrócić sprężystość mięśniom brzucha.

Ze względu na stale rosnącą popularność masaży wodnych, na rynku pojawiły się urządzenia do domowego hydromasażu. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że nie zawsze są one w pełni skuteczne. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze sprzętu, który oferuje renomowany sklep z tego typu urządzeniami.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz