Poznaj zasady pierwszej pomocy i naucz się właściwie reagować

Udostępnij

Podczas pracy z seniorami trzeba przygotować się na różne sytuacje, także te związane z zasłabnięciem bądź wypadkiem, kiedy to podopieczny może zostać narażony na niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia. Ważne, aby opiekunka osób starszych potrafiła w takiej sytuacji zachować zimną krew, zareagować niemalże błyskawicznie i właściwie pomóc podopiecznemu.

Jeżeli w takiej sytuacji pomoc zostanie udzielona bardzo szybko, na pewno wszystko dobrze się skończy, a nasz podopieczny znów będzie bezpieczny. Warto zatem poznać najważniejsze zasady i sposoby na prawidłowe zachowania w kryzysowej sytuacji.

Gdy trzeba wezwać pogotowie

W sytuacji, gdy nasz podopieczny wymaga wizyty i pomocy lekarskiej, musimy wiedzieć jak wezwać pogotowie. Praca opiekunki czasami polega także na niestandardowej pomocy, dlatego trzeba się również do takich sytuacji przygotować. Najważniejszą kwestią jest znajomość dokładnego adresu, jak również umiejętność przekazania najistotniejszych informacji dotyczących samego wypadku bądź zasłabnięcia.

Dlatego tak istotna jest znajomość języka niemieckiego, albowiem w tak trudnych sytuacjach będziemy musieli wyjaśnić w obcym języku dystrybutorowi pogotowia, co się właściwie wydarzyło. Nikt nie powiedział, że opieka Niemcy należy do najłatwiejszych zadań, choć takie sytuacje aby trzeba było wzywać pogotowie, zdarzają się wyjątkowo rzadko. W chwili, gdy będziemy rozmawiać przez telefon z dystrybutorem pogotowia, z pewnością zapyta nas o stan zdrowia pacjentki, tętno, bicie serca, ciśnienie i choroby jakie towarzyszą seniorce na co dzień.

To wszystko powinniśmy umieć przekazać w języku niemieckim, a jeżeli jeszcze słabo radzimy sobie w rozmowie, warto te informacje mieć wcześniej zapisane w notesie. Oprócz adresu, dystrybutor pogotowia może nas zapytać o numer telefonu, osobę odpowiedzialną za seniora, jeżeli w danej chwili jesteśmy nią tylko my, warto podać swoje dane wraz z numerem telefonu. Im szybciej zadziałamy i zareagujemy w trudnej sytuacji narażenia zdrowia i życia podopiecznego, tym łatwiej będzie wezwać pogotowie i całe przykre zdarzenie zakończy się szczęśliwie udzieloną pomocą lekarską.

Naucz się rozpoznawać problemy i udzielać pierwszej pomocy

W pracy z seniorami trzeba oprócz umiejętności opiekuńczych, posiadać także umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Opieka w Niemczech nad starszymi osobami może wymagać od nas wyjątkowych czynów, jakie zaliczane są do długiej listy udzielania pierwszej pomocy. Kiedy opiekunki osób starszych już dłużej pracują z seniorami w Niemczech, bądź kiedy mają doświadczenie na przykład z domu pomocy w jakim pracowały w Polsce, kwestia udzielania pierwszej pomocy i prawidłowego diagnozowania problemów zdrowotnych jest rozwiązywana niemalże odruchowo. Najtrudniej mają opiekunki, które w pracy za granicą są po raz pierwszy. Przed wyjazdem oczywiście otrzymujemy komplet informacji na temat podopiecznego i z góry wiemy z jakimi chorobami zmaga się senior.

Czasami praca dla opiekunek w Niemczech wiąże się z opieką osób zupełnie zdrowych i samotnych, a czasami są to osoby schorowane, o których musimy wiedzieć o wiele więcej. Najważniejsze to poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, czy to w przypadku zasłabnięcia, ataku padaczki, złamania bądź zwichnięcia kończyny czy nawet zawału serca. Opieka osób starszych wymaga od opiekunów zachowania zimnej krwi i stoickiego spokoju. Jeżeli my będziemy potrafili udzielić właściwej pierwsze pomocy, aż do przyjazdu wezwanego pogotowia senior będzie zupełnie bezpieczny.

To tylko przykładowe sytuacje, kiedy praca opiekunki w Niemczech wymaga zastosowania metod pierwszej pomocy i wzywania pogotowia do seniora czy seniorki. Na co dzień praca opiekunki nie wymaga od nas aż takiego poświęcenia i zachowania spokoju, warto jednak również na takie sytuacje być wcześniej odpowiednio przygotowanym. Dlatego wśród kwalifikacji na opiekunkę do osób starszych, mile widziane są także ukończone kursy z pierwszej pomocy czy doświadczenie w pracy z seniorami w konkretnym domu pomocy.

 

ATERIMA MED - aktualne oferty pracy dla opiekunek

Komentarze (0)

Zostaw komentarz